راهنمای شرایط رجیستر کردن گوشی به صورت غیر حضوری از یکم دی ماه سال 99

04:004.1K6

با غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه از اول دی، مسافران باید توجه داشته باشند که در صورت عدم اظهار و ثبت اطلاعات در مبادی ورودی، دیگر امکان ادامه فرایند غیرحضوری رجیستری در سامانه را نخواهند داشت. به همین خاطر گمرک شرایط رجیستری غیرحضوری را اعلام کرده تا مسافرین از فردا به مشکل نخورند.

مکاتبه اخیر گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا در مورد تبعات رجیستری حضوری، آن هم در شرایط کرونایی موجود موجب شد طی مذاکرات صورت گرفته، روال رجیستری گوشی در مبادی ورودی تغییر کند. با این حال گمرک در هفته‌های گذشته اعلام کرد که این کار باعث شده صف‌های طولانی و چندساعته برای مسافرانی که قصد رجیستر کردن گوشی خود را دارند ایجاد شود؛ موضوعی که البته خودش محل سوال است که چرا در هر پرواز باید این تعداد گوشی مسافری برای رجیستری وجود داشته باشد.

در نهایت گمرک ایران طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اعلام گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرایند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل ، به صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.

بر این اساس، شرایط رجیستری دوباره تغییر کرد و غیرحضوری شده است؛ به طوری که تمامی فرایندی که مسافر در سالن ورودی گمرک برای اظهار و ثبت اطلاعات اولیه انجام می دهد، کمتر از یک دقیقه زمان بر بوده و مابقی، غیرحضوری انجام می شود. در آستانه غیرحضوری شدن رجیستری گوشی تلفن همراه، «مهرداد جمال ارونقی»، معاون فنی گمرک ایران، در گفتگویی با ایسنا، جزئیات این طرح را تشریح کرده است.

ارونقی با اشاره به اینکه در نتیجه مذاکرات صورت گرفته بخشنامه قبلی در خصوص چگونگی انجام فرایند رجیستری گوشی همراه مسافر ورودی لغو و شیوه نامه جدید به گمرکات اجرایی ابلاغ شده و از اول دی ماه اجرایی می شود، در این رابطه توضیح داد:

«از فردا (دوشنبه)، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن های همراه در بدو ورود و قبل از خروج از سالن مسافری پس از اظهار گوشی از سوی مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرایی و ثبت اطلاعات آن از طریق بارکد خوان انجام می شود. بعد از این مرحله ، انجام ادامه فرایند رجیستری گوشی های مسافری وارده به صورت غیرحضوری بوده و طی یک ماه از تاریخ ورود و در سامانه “EPL” از سوی مسافر انجام می شود.»

مسافران بدون ارائه اطلاعات از سالن خارج نشوند

وی با بیان این که مسافر دارای گوشی تلفن همراه نو و آکبند، باید در بدو ورود نسبت به تکمیل و تحویل اظهارنامه مسافری به ارزیابان سالن ورودی اقدام کند، افزود: «باید مشخصات مسافر و گوشی همراه فرد به ویژه “IMEI” تلفن همراه، در اظهارنامه ذکر شده باشد و قبل از خروج از سالن مسافری تحویل تا مراحل ثبت اطلاعات در بارکدخوان توسط گمرک انجام شود.»

معاون فنی گمرک همچنین اعلام کرده مسافران دارای گوشی تلفن همراه باید توجه داشته باشند در صورت عدم اظهار و ارائه اطلاعات خود و گوشی همراه به گمرک در بدو ورود و خارج شدن از سالن مسافری به دلیل به وجود محدودیت های سیستمی دیگر امکان ادامه فرایند رجیستری در بستر سامانه EPL وجود ندارد.

ارونقی همچنین در مورد مسافرانی که موفق به انجام رجیستری نشده اند، یادآور شده که «آن دسته از مسافرین ورودی به کشور از تاریخ ۱۲ تیر ماه تا اول دی ماه که بنا به دلایل مختلف موفق به انجام رجیستری گوشی تلفن همراه خود نشده اند می توانند از طریق سامانه مورد نظر و بدون حضور فیزیکی در گمرک اجرایی نسبت به انجام فرایند رجیستری به صورت غیر حضوری (اینترنتی) و از طریق سامانه اقدام کنند.»

ارونقی در رابطه با سامانه EPL نیز تاکید کرده که این سامانه رجیستری به سامانه گذرنامه ناجا متصل است و چنانچه مسافرین ورودی در بازه زمانی مورد نظر وارد کشور نشده و یا اساسا مسافر نبوده باشند امکان رجیستری گوشی این افراد وجود نخواهد داشت. به گفته وی، با توجه به راه اندازی مجدد سامانه EPL در بستر اینترنتی استفاده از سامانه مرچنت (سامانه قبلی برای رجیستری) برای مسافرین ورودی دارای گوشی تلفن همراه میسر نیست .


6 Comments

 1. قاسم

  سلام من میخوام گوشی سامسونگ A10S رجستر کنم قیمتش چند میشه میخوام بدونم

 1. بهزاد

  سلام وقت بخیر من 17 دی ماه از سفر برگشتم و گوشیم رو تو مرز ثبت IMEIکردم ولی تا الان هر چی میرم تو سایت میگه از تاریخ 12 تیرماه تا 1 دی ماه هیچ سفری برای شما ثبت نشده😕😕

   1. کامران راد

    سلام
    این مورد رو از گمرک پیگیری کنید

 1. سپیده

  سلام من تو فرودگاه کاری انجام ندادم
  آیا امکانش هست که گوشی ریجستر کنم

 1. ناصر فت

  سلام خسته نباشید من حدود ۲۰ روز هست وارد ایران شدم ولی متاسفانه کسی به من نگفت گوشي موبایل که با خودم آوردم باید رجیستری بشه میشه کمک‌ من کنید چه کاری باید انجام بدن ممنون میشم

 1. ناصر فتاحی

  سلام خسته نباشید من حدود ۲۰ روز هست وارد ایران شدم ولی متاسفانه کسی به من نگفت گوشي موبایل که با خودم آوردم باید رجیستری بشه میشه کمک‌ من کنید چه کاری باید انجام بدن ممنون میشم

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند