چه گوشی‌هایی اندروید 10 را دریافت می‌کنند؟

06:002620

اندروید ۱۰ در راه است. شاید برای تنظیمات جدید دسترسی به برنامه‌های آن هیجان‌زده‌اید یا حالت تاریک (Dark Mode) آن را دوست دارید؛ به‌هرحال دلایل زیادی برای اشتیاق شما به جدیدترین و بهترین نسخه‌ی سیستم‌عامل گوگل برای گوشی هوشمند وجود دارد. مانند همه‌ی به‌روزرسانی‌های اندروید، بین زمانی‌که گوگل نسخه‌ی نهایی را ارائه می‌کند تا زمان دریافت آن، تفاوت وجود دارد. در این مطلب، نگاهی خواهیم انداخت به بازه‌ی زمانی و گوشی‌هایی مهم بازار که قرار است اندروید ۱۰ را دریافت کنند.

گوگل

با گوشی‌های ارائه‌دهنده‌ی این سیستم‌عامل، یعنی سری پیکسل گوگل شروع می‌کنیم. انتشار اندروید ۱۰ برای تمامی دستگاه‌های پیکسل و گوشی گوگل تضمین‌شده است. فهرست کامل این گوشی‌ها به‌شرح زیر است:

پیکسل 3a و پیکسل 3a ایکس ‌ال
پیکسل ۳ و پیکسل ۳ ایکس ‌ال
پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ‌ال
پیکسل و پیکسل ایکس ال
از ۱۲ شهریور، اندروید ۱۰ برای تمامی این مدل‌ها عرضه شد و این گوشی‌ها را به اولین دستگاه‌هایی تبدیل کرد که از مزایای آن بهره می‌برند.

سامسونگ

سامسونگ بازیگر بزرگ دنیای اندروید و بزرگ‌ترین بازیگر کل دنیای گوشی‌های هوشمند است. کره‌ای‌ها خیلی محتاطانه گوشی‌های خود را به‌روز می‌کنند و مطمئنیم چند مدل از گوشی‌های آن‌ها اندروید ۱۰ را دریافت خواهند کرد. سامسونگ هنوز فهرست دقیق خود را منتشر نکرده است؛ اما قطعا گوشی‌های زیر این به‌روزرسانی را دریافت می‌کنند:

گلکسی اس ۱۰ و ۱۰ پلاس و S10e
گلکسی نوت ۱۰
گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس
گلکسی نوت ۹
ممکن است گوشی‌های قدیمی‌تر مانند گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس و نوت ۸ نیز اندروید ۱۰ را دریافت کنند؛ ولی هنوز قطعی نیست. طبق معمول، انتظار می‌رود به‌روزرسانی‌ها پس از معرفی گلکسی اس ۱۱ آغاز شوند.

هواوی

هواوی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده‌ی گوشی هوشمند در جهان است که انواع مختلفی از گوشی‌های پرچم‌دار تا گوشی‌های ‌میان‌رده و ارزان‌قیمت را تولید می‌کند. این شرکت سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته در پیام‌رسان ویبو، تاریخ انتشار نسخه‌ی بتای EMUI 10، رابط کاربری اختصاصی‌اش برپایه‌ی اندروید ۱۰ را به‌اشتراک گذاشت. درادامه، فهرستی از گوشی‌های را آورده‌ایم که تاکنون دریافت این نسخه برای آن‌ها قطعی شده است:

بتای محدود EMUI 10
پی ۲۰ و پی ۲۰ پرو (اوایل آبان)
میت ۲۰ ایکس (اواسط آبان)
آنر ۱۰ (اوایل آذر)
آنر وی ۱۰ (اوایل آذر)
آنر ۸ ایکس (اوایل آذر)
آنر ۹ ایکس و ۹ ایکس پرو (اواخر آذر)

بتای عمومی EMUI 10

پی ۳۰ و پی ۳۰ پرو (اواخر مهر)
آنر ۲۰ و ۲۰ پرو (اوایل آبان)
آنر وی ۲۰ (اوایل آبان)
سری میت ۲۰ (اوایل آبان)
سری میت ۱۰ (اوایل آذر)

وقتی از هواوی و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری آن صحبت می‌شود، باید به‌طور خلاصه به تحریم تجاری ایالات‌ متحده علیه این شرکت نیز اشاره شود. در‌حال‌حاضر، هواوی جواز به‌روزرسانی دستگاه‌های موجود در بازار به اندروید ۱۰ را دارد؛ یعنی صاحبان گوشی‌هایی مانند پی ۳۰ و میت ۲۰ خیالشان از بابت دریافت این نسخه راحت باشد. هنوز مشخص نیست این تحریم چه تأثیری روی گوشی‌های معرفی‌شده‌ی اخیر یا گوشی‌هایی که سال ۲۰۲۰ معرفی می‌شوند، خواهد گذاشت. به‌علاوه، به‌نظر می‌رسد برخی از مفاد این تحریم‌ها همیشه در حال تغییر است و مشخص نیست یکی‌دو ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

موتورولا

موتورولا در گذشته در صف اول به‌روزرسانی اندروید برای گوشی‌های خود قرار داشت؛ اما در سال‌های اخیر، در به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری کندتر و ناهماهنگ‌تر عمل می‌کند. بااین‌حال، چند گوشی موتورولا هستند که تقریبا مطمئنیم اندروید ۱۰ را دریافت می‌کنند:

موتو جی ۷، جی ۷ پاور، جی ۷ پلی و جی ۷ پلاس
موتو زد ۴
موتو E6
موتورولا وان
موتورولا وان پاور
موتورولا وان اکشن
موتورولا وان ویژن
گوشی‌های موتورولا وان بخشی از برنامه‌ی اندروید وان هستند؛ یعنی دریافت اندروید ۱۰ برای آن‌ها تضمین‌شده است. گوشی وان اکشن که در ایالات‌ متحده فروخته می‌شود، به‌طور عجیبی جزو برنامه‌ی اندروید وان نیست؛ اما به‌موقع این به‌روزرسانی را دریافت خواهد کرد.

نوکیا

وقتی پای به‌روزرسانی نرم‌افزاری به‌میان می‌آید، نوکیا شرکتی است که در میان سایر خودنمایی می‌کند. نوکیا برندی است که با هدایت اچ‌ام‌دی گلوبال گوشی‌هایی تولید می‌کند که نرم‌‌افزاری روان دارند و به‌روزرسانی‌ها را به‌موقع و مداوم دریافت می‌کنند. نوکیا برنامه‌ی به‌روزرسانی‌های خود را پیش‌از‌این به‌اشتراک گذاشته که به‌شرح زیر است:

سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۱۹
نوکیا ۷.۱
نوکیا ۸.۱
نوکیا ۹ پیور ویو
سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۰
نوکیا ۶.۱
نوکیا ۶.۱ پلاس
نوکیا ۷ پلاس
نوکیا ۲.۲
نوکیا ۳.۱ پلاس
نوکیا ۳.۲
نوکیا ۴.۲
نوکیا ۱ پلاس
نوکیا ۵.۱ پلاس
نوکیا ۸ سیروکو
سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۲۰
نوکیا ۲.۱
نوکیا ۳.۱
نوکیا ۵.۱
نوکیا ۱

وان‌پلاس

وان‌پلاس به‌روزرسانی‌ سریع و دریافت آخرین نسخه‌ی اندروید را یکی از قابلیت‌های گوشی‌های خود می‌داند. این شرکت بارها ثابت کرده است می‌تواند به‌روزرسانی‌ها را به‌سرعت و بدون اشکال عرضه کند و این روند نیز برای اندروید ۱۰ تغییر نخواهد کرد. فهرست انواع گوشی‌ وان‌پلاس که انتظار می‌رود آخرین نسخه‌ی اندروید را دریافت کنند، به‌شرح زیر است:

وان‌پلاس ۷ و وان‌پلاس ۷ پرو
وان‌پلاس ۶ تی و وان‌پلاس ۶
وان‌پلاس ۵ تی و وان‌پلاس ۵

۳۱ شهریور، وان‌پلاس به‌روزرسانی گوشی‌های ۷ و ۷ پرو به OxysenOS 10 و اندروید ۱۰ را آغاز کرد. این به‌روزرسانی رسمی و نهایی است؛ بدین‌معنی که صاحبان هریک از این دو گوشی می‌توانند هم‌اکنون این نسخه را نصب و راه‌اندازی کنند. تمام ویژگی‌های مثبت اندروید ۱۰ با OxygenOS 10 همراه شده‌اند؛ مانند ژست‌های حرکتی، مجوز‌های موقعیت مکانی جدید، رابط کاربری بازطراحی‌شده و ویژگی جدید وان‌پلاس به‌نام Game Space که تمامی بازی‌‌های

شما را یک جا متمرکز می‌کند. وان‌پلاس ۱۳ شهریور اعلام کرده بود اواخر همان ماه، نسخه‌ی عمومی بتای اندروید ۱۰ را برای وان‌پلاس ۶ و ۶ تی عرضه خواهد کرد.

دیگر گوشی‌‌ها

در این فهرست، گوشی‌هایی هستند که جزو دسته‌بندی‌های بالا قرار ندارند؛ ولی در فهرست به‌روزرسانی اندروید ۱۰ قرار دارند:

سونی اکسپریا وان
سونی اکسپریا ۱۰ و ۱۰ پلاس
بلک بری KEY2 و KEY2 LE
اچ‌تی‌سی یو ۱۲ پلاس
ال‌جی وی ۵۰ تینکیو
ال‌جی وی ۴۰ تینکیو
ال‌جی جی ۸ تینکیو
ال‌جی جی ۷ تینکیو
ایسوس ROG فون
ایسوس ROG فون ۲
ریزرفون
ریزرفون ۲
اگر اسنشال‌فون دارید، باید پیش‌از‌این اندروید ۱۰ را دریافت کرده باشید. اسنشال از ۱۲ شهریور و هم‌زمان با گوگل، نسخه‌ی جدید اندروید را برای گوشی‌های مختلف خود منتشر کرده است. اندروید ۱۰ هم‌اکنون در آغاز راه خود است؛ بنابراین، گوشی‌های بیشتری به‌مرور زمان به این فهرست اضافه خواهند شد.

منبع: zoomit

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند