چطور یک فولدر را در ویندوز قفل یا رمزگذاری کنیم

04:004.5K0

بسیاری از کابران کامپیوترهای شخصی برای جلوگیری از دستری دیگران به فایل‌های شخصی‌شان به مخفی کردن فولدر حاوی این فایل‌ها اکتفا می‌کنند. این راهکار شاید در کوتاه‌مدت و برای مقاصد ابتدایی و در برای جلوگیری از دسترسی کودکان مفید باشد، اما به هیچ وجه روشی امن و قابل اتکا نیست. در ادامه دو روش مطمئن‌تر برای رمزگذاری و قفل کردن پوشه‌ها در ویندوز معرفی می‌کنیم.

استفاده از قابلیت Encrypt کردن ویندوز

متاسفانه ویندوز به‌صورت پیش‌فرض ابزاری برای گذاشتن رمز روی پوشه‌ها در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد؛ اما می‌توان با استفاده از قابلیت Encrypt در ویندوز، جلوی دسترسی دیگر کاربران به محتوای فایل‌ها و فولدرها را گرفت. برای این کار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. روی فایل یا فولدر مورد نظر راست کلیک کنید.
  2. پس از انتخاب گزینه‌ی Properties به انتهای همان زبانه‌ی اول (General) بروید و روی دکمه‌ی Advanced کلیک کنید.
  3. در پنجره‌ی بازشده تیک جلوی گزینه‌ی Encrypt contents to seure data را انتخاب کنید تا محتویات پوشه‌ی شما رمزگذاری شود.

توجه داشته باشید در این روش تنها دسترسی دیگر کاربران ویندوز به فایل‌های شما محدود می‌شود. اگر از اکانت خود با فرد دیگری به‌صورت مشترک استفاده می‌کنید یا درصورت اینکه فرد دیگری به‌هرطریقی وارد اکانت شما شود، بدون نیاز به واردکردن پسورد می‌تواند همچنان به تمام اطلاعات شما دسترسی کامل داشته باشد.

استفاده از نرم‌افزارهای جانبی

نرم‌افزار Folderlock

روش دیگر (و شاید مؤثرتر) برای رمزگذاری فایل‌ها و فولدرها، استفاده از نرم‌افزارهای جانبی است. یکی از نرم‌افزارهای سبک و رایگان برای قفل کردن فولدرها Folderlock است. با استفاده از فولدرلاک می‌توان با تعیین کردن یک پسورد کلی موسوم به master password به تمام فایل‌ها و فولدرهای رمزگذاری شده‌ی خود دسترسی داشته باشید و دیگر نیازی به به‌خاطرسپردن پسوردهای متفاوت برای فایل‌های گوناگون نیست. فولدرلاک علاوه بر رمزگذاری روی فایل‌ها و فولدرها قابلیت بک‌آپ گرفتن بصورت درلحظه (real-time) در فضای ابری نیز دارد.

دانلود نرم افزار FolderLock

وراکریپت (VeraCrypt)

یکی دیگر از نرم‌افزارهای کاربردی و رایگان برای قفل گذاشتن روی فایل‌ها و فولدرهای شخصی، وراکریپت (VeraCrypt) است. وراکریپ علاوه بر قابلیت گذاشتن پسورد روی اطلاعات مهم، قابلیت مخفی کردن قسمتی از فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر به‌صورت درایوی امن را نیز دارا است.

دانلود نرم افزار VeraCrypt

نرم افزار SysTools Folder Key

SysTools Folder Key یکی دیگر از نرم‌افزارهای رایگان، سبک و آسان ازلحاظ کاربری برای قفل کردن پوشه‌ها در ویندوز است. تنها مشکل این نرم‌افزار این است که برای نصب آن در ویندوز ۱۰ احتیاج به دات نت فریم‌ورک ۳.۵ (Net Framework 3.5.) دارید که می‌توانید آن را از سایت مایکروسافت یا از اینجا دانلود کنید.

دانلود نرم افزار SysTools Folder Key

سیکرت فولدر (SecretFolder)

نرم‌افزار سیکرت فولدر را می‌توان یکی از بهترین ابزارهای رایگان برای رمزگذاری روی فایل‌های شخصی نامید. SecretFolder درظاهر شاید قابلیت‌های کمتری نسبت به نرم‌افزارهای مشابه داشته باشد، اما باید از خود پرسید که آیا واقعا به تمام این قابلیت‌های اضافی احتیاج دارید یا تنها به‌دنبال راهکاری ساده برای قفل کردن فولدر شخصی خود هستنید؟ یکی از ویژگی‌های جالب سیکرت فولدر Protected Uninstall است. این ویژگی از حذف شدن نرم‌افزار توسط دیگر کاربران جلوگیری می‌کند و موجب می‌شود کاربر برای حذف نصب این نرم‌افزار مجبور به واردکردن رمز باشد.

دانلود SecretFolder

منبع: zoomit


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند